چلّه شو مِبارک

شب یلدا ی به زبان محلّی چلّه شو در زندگی مردم مازندران آئین و رسوم خاصی دارد.

 

در این شب زنان خانه از صبح آخرین روز پائیز، خانه را برای برپائی یک مراسم کوچک سنتی آماده می کنندو در این شب حتما برنج پخت می کنند. به اعتقاد آنها این شب یک شب خوب و شادی آور است و شگون ندارد که در این شب بی غذا باشند. بنا بر سنت دیرین تمام افراد خانواده دور هم جمع می شوند و با خوردن ماست، میوه و آجیل سرمای زمستان را از خود دور می کنند. اعتقاد بر این است که با خوردن ماست یا هندوانه در شب یلدا، هرگز در زمستان سردشان نخواهد شد. آجیل و شب چره که شامل دانه هائی چون گندم و نخود برشته، تخم کدو و هندوانه، بادام، فندق، پسته، کشمش، انجیر و توت خشک است، هم فراموش نمی شود. برخی خانواده ها هم در شب یلدا پس از خورد شام برای شب نشینی به خانه ی خویشاوندان بزرگتر می روند.

در سال های نه چندان دور که مردم در روستاها به بستنی  یا سایر تنقلات دسترسی نداشتند، با مخلوط کردن برف و شکر نوعی فالوده درست کرده و می خوردند.

خوشحال ترین افراد خانواده در چلّه شو بچه های خانه هستند و قبل از تناول شب چره، پدر خانه قرآن را می گشاید و یک صفحه از آن را قرائت می کند، برای اموات خود و اهل محل از دوست و آشنا درخواست آمرزش از درگاه خداوند می کند. در این شب، شب نشینی مفصلی برگزار می شود.

اهالی روستاهای مازندران در شادی و مراسم چله شو، حال خانواده هایی که بر اثر وقوع اتفاقی ناراحت کننده نمی توانند در این شب شادی کنند را رعایت نموده و حتی بزرگان و بستگان درجه یک، شب چله را با این خانواده ها سپری می کنند تا بتوانند التیام بخش درد و اندوه آنان باشند.

در این شب طولانی سرد و برفی و در کنار بخاری های هیزمی و کرسی های گرم، بسیاری از قول و قرارهای زندگی در بین اقوام و محلی ها تبادل نظر می شود و دراین شب بیشتر شب چره ها مثل حلوا، کیک، شیرینی و گندم برشته حاصل سلیقه و هنر زنان و دختران خانه است و بنا به سلیقه زنان خانه شاخه ای از گل یا سبزه در سفره چله شو قرارداده می شود. بعضی از خانواده ها جهت مبارکی چنین شبی یک بره نوزاد (ترجیحا سفید رنگ) را جهت خیر و برکت در خانه می آورند.

پیران اعتقاد دارند که در این شب زمین نفس می کشد و از این به بعد روزها به اندازه یک جو بلند شده و شب ها کوتاه می گردد.

 

/ 1 نظر / 3 بازدید
حمید

سلام آقا مجتبی گل ممنون بابت این اطلاعات خوب. امیدوارم شاد باشی و موفق [گل]