گردشی راه

مطمئنا اونائی که هم سن و ساله من و شاید هم چند سال کوچکتر ازمن هستند با این راه آشنا باشند، اون زمانهائی که هنوز سد سلیمان تنگه ای در کار نبود که جاده ها آسفالت بشه. من به شخصه ٢ بار از لارما تا تاکام را پیاده از راه جنگل (گردشی راه) گز کردم که یکبارش برف بسیار شدیدی اومده بود و منم حدودا ۵ یا ۶ سالم بود و بار دیگه هم یک هفته بارندگی شدید داشتیم که هر دو بار بدلیل نبود وسیله نقلیه یعنی امکانش نبود که وسیله نقلیه ای بتونه اونجا رفت و آمد داشته باشه برای رسیدن به ساری مجبور شدیم این راه رو پیاده طی کنیم. که انصافا هم هر دو بارش به خاطرات جالبم پیوست و هنوز نتونستم فراموشش کنم، هر چند برای اونائی که لارما یا اجوستا زندگی می کنن بدلیل رفت و آمد زیاد از این راه شاید براشون جز سختی چیز دیگری نباشه ولی برای امثال من خیلی با حال بود.

البته گردشی هم مثل اکثر روستاهای اون منطقه مهاجر نشینه ، یعنی اینکه صد یا ١۵٠ سال قبل با مهاجرت مردم از مناطق دیگه به جاهای خوش آب و هوا جهت زندگی راحت و بودن در کنار آب جهت کشاورزی و امرار معاش به این مکان مهاجرت کردن، چرا که خیلی از اونا اصالتا سواد کوهی و برنتی هستند.

من تو پستهای قبلی در خصوص دلایل مهاجرت مردم به مناطق جنگلی، کوهپایه ای مازندران توضیحاتی ارائه کردم حالا یه مطلب در مورد سواد کوه بگم، همونطور که می دونید سواد کوه یکی از مناطقی است که هزاران ساله مردم اونجا دارند زندگی می کنند و اینو می تونید از آثار باستانی فراوانی که اونجا موجوده و هر روزه دارند قاچاقچیها با حفاریهای غیر قانونی اونا رو استخراج می کنند بفهمید ولی چیز که من می خوام بگم اینه که سواد کوه زادگاه و محل زندگی شاهزادگان ایران قدیم بوده به این ترتیب که شاهزادگان یا کسانیکه فر شاهنشاهی داشتند برای در امان ماندن از توطئه های پادشاهان و دشمنان در این مناطق زندگی می کردند که البته تو شاهنامه فردوسی هم به آن اشاره شده.

ناگفته نماند که طبق گفته شاهنامه مازندران توسط رستم فتح شد و ضمیمه خاک ایران شد که به تحقیق نزدیک به واقعیت است ولی اینکه آیا رستم اونجا رو فتح کرد یا نه دلایل متقنی وجود نداره. همینطور جنگلهای کوهپایه ای مازندران محل زندگیه دیوها نیز بوده که در مواقع حمله دشمنان به دفاع از مردم می پرداختند. من اطلاعاتم راجع به تاریخ مازندران زیاد نیست ولی در حدی که باعث بشه عاشق اونجا باشم فارق از موطن بودن اونجا هست.

/ 0 نظر / 14 بازدید