پیتلوس

به نام خدا

طی هفته های اخیر دوستانی قدیمی از سایت بازدید نموده و پیغام گذاشته اند  که باعث یادآوری خاطرات گذشته شد و در اینجا از ایشان تشکر می کنم و دوستی فرمودند تعداد عکسها کم است که باید به اطلاع عزیزان برسانم که عکسهای موجود همین بود لذا باز هم از دوستانی که عکسی از اجوستا لارما دارند تقاضا می کنم برام بفرستند.

خدمت دوستانی که از وبلاگ من بازدید می کنند و اطلاعاتی از لارما و اجوستا ندارند باید عرض کنم روستای لارما واقع در بخش کلیجان رستاق شهرستان ساری باداشتن75 خانوار دارای 250 نفر جمعیت می باشد که البته این جمعیت تقریبا فقط در فصل تابستان آنجا حضور دارند و به مجرد فرارسیدن فصل سرما آن عده که از شهرهای دور برای گذران اوقات فراغت به آنجا آمده اند به شهرهای خود بر می گردندند و عدهای هم که در شهر ساری خانه ای دارند برای پائیز و زمستان به آنجا می روند و باید گفت در فصل سرما تعداد ساکنین آنجا از 50 نفر هم تجاوز نمی کند که البته در سالهای اخیر کمی استقبال بیشتر شده است. عمده محصولات کشاورزی آنجا برنج گندم جو و سویا می باشد که بدلیل زحمت فراوان کشت گندم و جو و سود ناچیز آن این محصولات هم از برنامه کاری کشاورزان منطقه خارج شده است و به جای آن تعداد کارگاههای مرغداری و دامداری بیشتر شده است. در مورد موجودات جنگلی منطقه هم باید گفت از تعدد خوبی برخوردارند به طوری که هم گونه های پرندگان آنجا زیاد است مانند انواع گنجشک و سینه سرخ و کبک و (تیرنگ) و . . . و هم حیوانات جنگلی پرشماری دارد. به طور مثال می توان از انواع شغال و روباه - خرس - گراز - خرگوش - گرگ - پلنگ و مار نام برد. مهمتر از همه مار پیتلوس است که در سراسر کره زمین بگردید این نوع مار را فقط در استان مازندران می یابید که نام علمی آن نیز همین پیتلوس خودمان می باشد. این مار از حشرات تغذیه می کند بدینصورن که از شکم بدن خود را باز و پهن می نماید و وقتی حشره ای روی آن نشست آنرا می بندد و همانطوریکه از نوع تغذیه آن می توان حدس زد این مار طول زیادی ندارد ولی در عوض نسبت به درازای کمش عرض زیادی دارد یعنی مار تپل و کلفتی است.

لارما در لغتنامه دهخدا بدینصورت تعریف شده است لارما موضعی در ((میان سی)) از هزار جریب مازندران دهی از دهستان گلیجان رستاق بخش مرکزی شهرستان ساری واقع در 39 هزار گزی جنوب ساری و دو هزار گزی خاوری راه عمومی دودانگه و رودخانه تجن - کوهستانی و جنگلی - معتدل و مرطوب و مالاریائی می باشد. 

  

/ 2 نظر / 10 بازدید
حسن

واقعآ اطلاعات شما در مورد پیتلوس عالی بود. من این مارو دیده بودم، ولی هیچ وقت فکر نمی کردم در سراسر کره زمین فقط تو مازندران زیست می کنه! برام خیلی خیلی جالب بود. با تشکر فراوان از شما دوست عزیز

mj

چرا همش لارما لارما میکنی انگار روستای مامانت رو بیشتر از مال بابات دوس داری مگه نه[عینک]