ز کجا آمده ام

داشتم فکر می کردم که تو شمال به دلیل فراوانی نعمت  روستاهای زیادی وجود داره به همین خاطر هم  جمعیت روستائی شمال به نسبت سایر استانهای کشور بیشتر از جمعیت شهری است و چون کار اصلی مردم اونجا کشاورزی است (حتی الان که به نظر می رسه جمعیت شهرها زیاد شده باز هم کسانی که از روستا به شهرها کوچ شدند کار اصلیشون کشاورزی است) ولی اکثر روستاهای اونجا قدمت زیادی ندارند یعنی خیلی قدمت داشته باشند حدود ٢٠٠ سال رو این حساب قاعدتا ساکنین  روستاهای ما در گذشته از سرزمینهای دورتر به اینجا کوچ کردند. و من می تونم دو دلیل برای این کار بیان کنم یکی اینکه چون اونجائی که بودند زندگی و امرار معاش سخت بوده کوچ کردند تا بتوانند با کشاورزی و فراوانی نعمت اینجا امرارمعاش کنند و دلیل دوم هم اینکه از طرف حکومت در تعقیب بودند و بدلیل موقعیت سوق الجیشی منطق یعنی مناطق جنگلی به اینجا آمدند تا از دسترس حکومت دور باشند. نکته ای که اینجا وجود داره اینه که  اکثر روستاها در نزیکی جاهای پر آب و حاصلخیز مستقرشده هر چند الان به دلیل پیشرفت و افزایش امکانات و افزایش وسایل ارتباطی این موضوع کمتر به چشم می آد ولیکن با کمی تامل در مورد مکان جغرافیائی روستاها این موضوع به راحتی قابل تشخیصه کما اینکه روستای لارما قبلا پائین تپه کنار رودخانه قرار داشته ولی بعد از مدتی که اهالی در جنگل بالای ده به چشمه های پر آب برخوردند به نزدیکی چشمه ها  (محل فعلی) نقل مکان کردند. سوالی که در ذهن من شکل گرفته بود این بود که ساکنین اولیه روستا قبلا کجا ساکن بودند و از کجا و به چه دلیلی به اینجا کوچ کردند. ولی حیف که پدران ما زیاد به این موضوع توجه نداشتند و اکثر آنها از این موضع بی  اطلاع هستند و پدربزرگها هم از نسل اولیه خیلی فاصله دارن و نمی تونند به این سوال جواب بدهند.  البته بعضی بزرگترهای ده به بچه ها و نوادگان خود در مورد گذشتگان خود توضیحاتی دادند ولی اکثرا ناقص گفته شده و بیشتر شیبه داستانه تا واقعیت ولی در مورد خودم بدلیل اینکه پدربزگم وقتی نوزاد بودم فوت کرد این اطلاعات اندک رو هم نتونستم بدست بیارم و متاسفانه پدران ما هم به این موضوعات اهمیت و علاقه ای نشان ندادند و همه ما در بی اطلاعی مطلق به سر می بریم. البته تمام اطلاعاتی که در مورد تاریخ مازندران داریم به نظر ناقص است و به خوبی گذشته را برای ما توصیف نمی کنه.

نکته جالبی که همه ما می دونیم اینه که در شمال مقبره امامزاده های زیادی داریم. از اصلی ترین دلایل این موضوع که شنیدم و به نظر هم منطقی میباشد اینه که بدلیل فشار و سخت گیریهائی که در دوران حکومت خلفای عرب بر آنها وارد می شده آنها با دور شدن از مرکز حکومت و پناه بردن به مناطق کم خطر تر خود را از تیر رس ماموران حکومتی دور می کردند تا در آنجا با فراق بال بتوانند به بسط و گسترش تعالیم قرآنی و اسلامی بپردازند.

البته از گذشته دور تا قرن حاضر بدلیل موقعیت جغرافیائی مازندران و گیلان این مناطق محل اختفای مخالفان حکومتی نیز بوده است مثلا در گیلان میرزا کوچک خان جنگلی یا در مازندران یاغی مردمی مشتی پلوری یا بعد از انقلاب توده ایها که در جنگلهای آمل دست به عملیات نظامی زدند.

/ 0 نظر / 4 بازدید